top of page

Muzeum Zabawek w Kudowie-Zdroju

Zaktualizowano: 24 maj 2020

Dzisiaj chcę zabrać Was na wirtualną wycieczkę do Muzeum Zabawek w Kudowie-Zdroju, które odwiedziłam w „realu” będąc na wakacjach w tej okolicy. To niezwykle klimatyczne miejsce mieszczące się w starym domu z cegły zrobiło na mnie ogromne wrażenie, dlatego przedstawię tutaj część zbiorów.

Najbardziej utkwiła mi w pamięci kolekcja zabytkowych lalek z porcelany, które w pięknych sukniach ozdobionych haftem i koronkami uśmiechały się zza szyb do odwiedzających. Część z nich to XIX-wieczne lalki-pozytywki z Francji. W osobnej witrynie znajdowały się pozytywki-pudełka, gramofon z wielką tubą oraz zabawki mechaniczne. Niektórymi można było się pobawić!



Osobne miejsce stanowiła kolekcja domków dla lalek z misternie urządzonymi pomieszczeniami. Kuchnie pełne maleńkich naczyń, wyposażone w starodawne piece, żelazka oraz inne sprzęty domowe, dzisiaj wyglądające już inaczej. Szczerze mówiąc, plastikowe domki dla Barbie mogą się schować, bo nie mają szans przy takiej konkurencji.


Warta uwagi była kolekcja lalek w strojach ludowych z całego świata,

w tym Hiszpanii, Meksyku, Tajlandii, Japonii... Dzięki nim możemy poznać fragment kultury tych krajów.

W mojej pamięci zostały piękne koniki na biegunach i rowerki dla dzieci – zabawki popularne do dzisiaj, a także pamiętniki w ozdobnych okładkach, wypełnione ręcznie malowanymi ilustracjami oraz wpisami ze starannym pismem kaligraficznym, o które trudno już w dzisiejszych czasach…

Wyróżnić chciałam jeszcze eksponaty ukazujące starą szkołę. Dawne przybory, skórzane teczki na książki, mundurki uczniowskie, a nawet wnętrze dawnej klasy. Zobaczcie zdjęcia – jak teraz to wszystko inaczej wygląda, choćby drewniane ławki uczniowskie i miejscem na kałamarz z atramentem do pisania.

Niejednemu zwiedzającemu rodzicowi zakręciła się łezka w oku przy oglądaniu zabawek i gier planszowych z okresu PRL… W osobnej witrynie siedziały różne pluszowe niedźwiadki, a wśród nich miś Uszatek i Paddington.


Było tam mnóstwo rzeczy, których nie mam na zdjęciach i nie jestem w stanie ująć w tym artykule, to choćby kolekcje żołnierzyków, gabloty przedstawiające historię klocków Lego, figurki zwierzątek, domowe teatrzyki, a nawet pomieszczenie poświęcone – teraz już zabytkowym – komputerom, pierwszym konsolom do gier i różnym elektronicznym gadżetom.

Warto jeszcze wejść na stronę internetową muzeum – podróż w czasie dla wszystkich pokoleń, a kiedy to już będzie możliwe odwiedzić osobiście to ciekawe miejsce.


17 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
Post: Blog2_Post
bottom of page